Tarihte Hacamat nasıl yapılırdı?

Hacamat uygulaması kesin tarih belli olmamakla birlikte Milattan önce Hintliler tarafından uygulanmış, Antik dönemlerde Mezopotamya, Mısır ve Yunanistan’da uygulanmıştır

Hacamat tarihçesi

Milattan önce Hint tıp yöntemleri olarak’ta bilinen hacamat uygulaması bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Hacamat eski zamanlar da hayvanların boynuzu kullanılarak yapılırdı.

Alternatif tıp nedir?

Kesin olarak tedavi ya da gelişim süreci kanıtlanmayan tedavi yöntemlerine verilen isimdir. Alternatif tıp olarak bilinen en iyi yöntemlerden birisi de Hacamat dır.

Mısır ve Yunan dönemleri
Hacamatın belgelenebilir en erken tarihi eski Mısır uygarlığıdır. Antik dönemler de Mısırlılar hayvanların boynuzunu vücudun belirli yerlerine yaslayarak kanatma yöntemi ile yaparlardı. Hacamat yapılacak olan bölgedeki boynuzun üzerinde ki hava kanalı ile havayı emerek hacamat yaparlardı.

Cupping Doğu’da hem de Batı’da yayılan inanılmaz derecede eski ve evrensel bir uygulamadır. Dünyanın tüm yerli halkları ve ilkel şamanistik uygulamalarda, vücudun hastalıklarını ve sakatlıklarını emme üzerinden tedavi eden uzmanlaşmış şamanlar vardı.

Doğuda, Çin en az beş bin yıl boyunca tedavi noktaları sanatını uygulamıştır. Tui Na masaj, akupunktur ve yakı, Cupping ile bölgesel noktaların tedavisi sonrasında aktive olan organlar tespit edilmiştir. Hacamat, durgunlukları ve aşırılıkları rahatlatmak için akupunktur noktalarına uygulanır.

Batıda, kupa terapisi Mısır’da doğmuştur. M.Ö. 1550 yılında yazılmış Ebers Papirüs’te, by tedaviden bahsedilmiştir. Eski Mısırlılar hemen her hastalık için cupping therapy’de çare aramışlardır.

Hipokrat ve Galen cupping terapinin sadık savunucuları ve kullanıcıları olmuşlardır. Ünlü Yunanlı tarihçi ve hekim Herodot, (M.Ö.413) şunları yazmıştır: “Cupping ile çizerek vücut kusurlu maddeden arınma imkanına sahip, aynı zamanda ağrı azalması, iltihabın azalması, zayıf bünyenin güçlendirilmesi; başdönmesi ve bayılma eğiliminin kaldırılması, yüzeye doğru oturmuş durgunlaşmış kusurlu maddenin uzaklaştırılması. Bunlar ve daha birçok benzer hastalıklar, cupping (kupa) uygulaması ile rahatlar. ”

Eski Yunanlılar ve Romalılardan itibaren Alexandrians, Bizanslılar ve Persler kupa terapisini kullandılar. Cupping Batıda önemli ve popüler bir tedavi yöntemidir.

Batıda, hacamat 20. yüzyıla kadar, alternatif ve halk tabanlı kaldı. Modern çağın, çözüm olmayan, yan etkileri çokça olan ilaç tedavilerinden sonra kupa terapisi, akupunkturcu ve diğer bütüncül sağlık uygulayıcıları tarafından sonuçları itibarı ile yüz güldürücü olduğu için keyifle uygulanmaktadır. Bu antik tekniğin heyecan verici değişiklikleri, yağlı kupa masajı ile birleştirildiğinde omurga ve eklemlerde mucizevi iyileşmeler görülebilmektedir.